Emerytura z ZUS i OFE będzie niska. Trzeba więc oszczędzać. Ale ile i jak oszczędzać, aby naprawdę mieć dodatkową emeryturę?

Na początek powinniśmy wiedzieć ile wypłacą nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Otwarty Fundusz Emerytalny. Możemy wykorzystać do tego kalkulator dostępny na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego, który pomoże określić szacunkową kwotę o jaką nasza emerytura będzie niższa od wynagrodzenia, które otrzymamy w ostatnim miesiącu pracy.

To pierwszy krok. Następnym jest określenie jaką kwotę chcemy dodatkowo wypłacać „na emeryturę” z własnych oszczędności. Na tym etapie trzeba także określić przez ile lat chcemy tę kwotę wypłacać. Dalej, uwzględniając obecny wiek, ilość lat do emerytury i zakładaną stopę zwrotu możemy oszacować kwotę koniecznych comiesięcznych oszczędności. W obliczeniach powinniśmy uwzględnić także inflację – jej wpływ na wysokość naszych oszczędności będzie tym większy, im więcej czasu zostało nam do emerytury.

PATRZ REALNIE

Co ważne, w obliczeniach powinniśmy uwzględnić rzeczywiste i możliwe do osiągnięcia stopy zwrotu – jeśli założymy je na zbyt wysokim poziomie, to kwota wymaganych miesięcznych oszczędności będzie zaniżona.

– Jeśli optymistycznie założone stopy zwrotu nie pojawią się w rzeczywistości, to za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat braknie nam kapitału, aby wypłacić sobie dodatkową emeryturę w założonej wysokości. Lepiej więc oszczędzać więcej i cieszyć się nadspodziewaną wysokością kapitału w przyszłości, niż martwić się brakiem pieniędzy, mówi Wojciech Lankoff…

Źródłohttps://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/dodatkowa-emerytura-jak-oszczedzac-radzi-ekspert-z-expandera-17777.html